Opaľovanie z pohľadu dermatológie
Úvod
Aj keď pobyt na slnku ponúka mnoho benefitov a je považovaný za príjemné trávenie času, je nevyhnutné pochopiť, čo sa skrýva za procesom opaľovania. Vďaka tomu vieme prijať vhodné opatrenia v rámci prevencie našej pokožky.
Veľmi dôležité je povedať, že človek sa nevystavuje slnečnému žiareniu a teda sa nemusí chrániť iba v lete, alebo na dovolenke. Ide o každodenný, celoročný jav a preto je žiadúce sa podľa toho nastaviť. Navyše sa často zabúda napr. na vysokohorské výlety, kde je slnečné žiarenie ešte intenzívnejšie, alebo návštevu solária.
Opaľovanie a UV žiarenie
Opaľovanie je zámerné vystavovanie pokožky slnečnému žiareniu, s cieľom dosiahnuť estetický efekt – dočasnú zmenu pigmentu. Keď je naša pokožka vystavená slnku, absorbuje UV (ultrafialové) žiarenie, ktoré pozostáva z UVA, UVB a UVC lúčov. Tie majú na naše telá pozitívne, ale aj negatívne účinky. UV žiarenie sa využíva v rôznych oblastiach medicíny, napr. sa ním pomáha liečiť osteoporóza, preležaniny, ťažko hojace sa rany, ekzémy a pod. Zároveň sa používa na sterilizáciu (germicídne lampy), alebo ako umelý zdroj svetla (horské slnko).
uva
UVA lúče majú najvyššiu vlnovú dĺžku v rámci UV žiarenia. Sú zodpovedné za opaľovací účinok na pokožku. Prenikajú hlboko do vrstiev kože a spúšťajú produkciu melanínu, pigmentu zodpovedného za farbu našej pokožky. Aj keď nám opálenie môže poskytnúť želaný vzhľad, treba vedieť, že nadmerné vystavenie UVA žiareniu má za následok predčasné starnutie, tvorbu vrások a zvyšuje riziko rakoviny kože. Prevláda vo všetkých ročných obdobiach. Vyžíva sa napr. aj v soláriach.
UVB
UVB lúče majú strednú vlnovú dĺžku a hrajú kľúčovú úlohu pri syntéze vitamínu D v našom tele. Nadmerné vystavovanie sa UVB žiareniu má za následok bolestivé spálenie, poškodenie kože a zvýšené riziko rakoviny kože.
uVC
UVC lúče majú najnižšiu vlnovú dĺžku a naša atmosféra ich takmer úplne pohlcuje. Ničia 99% baktérií a vírusov, preto sa používajú na sterilizáciu.
Pravidlá bezpečného opaľovania
1. ochranný faktor
Ochrana pred slnkom je základom starostlivosti o pleť a zdravia kože. Siahnite po opaľovacom prípravku s SPF 30 alebo vyšším a naneste ho v dostatočnom množstve na všetky nezakryté oblasti tela. Odporúča sa aplikovať 2 mg prípravku na cm2.
Veľmi dôležité je prípravok aplikovať opakovane - dobrým základom je natrieť sa každé dve hodiny. Nezabúdajme na často vynechávané oblasti, ako napr. uši, krk, dekolt…
2. samotným opaľovaním to nekončí
Rovnako ako pred opalovaním, tak aj po ňom si naša pokožka vyžaduje starostlivosť. Platí to vždy, nie iba keď sa spálime.
Siahnite po prípravkoch určených na použitie po opalovaní, prípadne náhrady ako výťažok z Aloe Vera, a pite veľa vody.
V prípade spálenia jednajte rovnako, použite studené obklady a určite sa vyhnite slnku, kým sa pokožka nezotaví.
3. správne produkty
V rámci Vašej beauty rutiny vymeňte bežné krémy a prípravky za ľahšie - hydratačné. Nízkym, alebo žiadnym obsahom olejov a iných ťažkých zložiek sa vyhneme nežiadúcim účinkom, akým je napr. mastná pleť.
Hľadajte produkty obsahujúce kyselinu hyalurónovú, alebo glycerín, ktoré hydratujú pleť a udržujú pokožku pružnú a sviežu. Zvážte používanie makeupu, prípadne dbajte na výber, nakoľko pleť pod ním len ťažko správne dýcha.
4. Čistenie a exfoliácia
Zvýšené potenie, opaľovacie krémy a nevhodný makeup môžu viesť k upchatiu pórov a iným nepríjemným prejavom, akými sú vyrážky a pod.
Používajte preto jemné čistiace prostriedky na odstránenie nečistôt a prebytočného mazu a takisto používajte exfolianty/peelingy, aby ste odstránili odumreté kožné bunky a iné nečistoty.
Dávajte si však pozor, aby ste to neprehnali, odporúčanie je maximálne 2 krát za týždeň.
5. pitný režim
Piť dostatok tekutín je nevyhnutné pre celkové zdravie a starostlivosť o pleť počas celého roka. V letnom odbobí to platí dvojnásobne.
Správne hydratovaná pokožka je menej náchylná na suchosť a jej regeneračné shopnosti po opalovaní fungujú výrazne lepšie. Odporúča sa vypiť minimálne 2,5l vody denne, pričom toto množstvo záleží od mnohých ďalších faktorov, akými sú hmotnosť, dojčenie, strava a pod…
6. Správne oblečenie
Chráňte svoje očné okolie nosením kvalitných slnečných okuliarov, ktoré blokujú škodlivé slnečné lúče. Približne 90% UV lúčov preniká aj cez mraky a odrážajú sa od povrchov, ako sú sneh, piesok, voda, sklo... 50% UV žiarenia môže dokonca preniknúť do oka, aj keď stojíte v tieni. Slnečné okuliare sú tak kľúčovou ochranou očí bezohľadu na počasie a ročné obdobie. Ak Vaše okuliare chránia aj z boku, predchádzate dokonca tvorbe jemných vrások, ktoré sú v tejto oblasti častým estetickým nedostatkom! Prípadne existujú špeciálne odevy na dlhší pobyt na slnku, či kúpanie, ktoré filtrujú UV lúče. Mimo opaľovania noste ľahké oblečenie voľného strihu a jemného materiálu, ideálne zakrývajúce ruky a nohy. Nezabudnite nosiť klobúk, alebo inú pokrývku hlavy so širokým okrajom, aby ste si chránili tvár a krk pred priamym slnečným žiarením.
7. Vyhľadávajte tieň
Aj keď dodržíte všetky doposiaľ spomenuté pravidlá, je dôležité si uvedomiť, že dlhý pobyt na ostrom slnku je pre naše zdravie vždy výzvou. Nikdy nie je nutné sa opaľovať celý deň. Žiadaný estetický výsledok dosiahneme v priebehu niekoľkých hodín, potrebné množstvo vitamínu D dokonca iba za niekoľko minút! Preto sa najmä v časoch medzi 11:00 a 15:00 skúste presunúť do tieňa. Vyhnete sa tak nielen priveľkej záťaži pre pokožku, ale aj pre celý organizmus.
Tieto pravidlá sú skvelou príručkou pre zdravú pokožku. Pamätajte na ne počas celého roka, nie len v letnom období, či na dovolenke. Uvedomte si, že zdravá pokožka je zároveň krásna pokožka. Prevencia je kľúčová v celoživotnom procese starostlivosti o pleť a jej správnym využitím môžete predísť hneď niekoľkým estetickým zákrokom v budúcnosti.