Dezodoranty vs antiperspiranty

Potenie

Potenie je prirodzeným procesom ľudského tela a plní hneď niekoľko dôležitých funkcií (termoregulácia, vylučovanie). Samotný pot je zložený najmä z vody a soli, no obsahuje taktiež lipidy a proteíny. Z tela je pot vylučovaný špeciálnymi potnými žľazami - ekrinné a apokrinné, a ďalej ho rozkladajú kožné baktérie. Práve tu vzniká problém so zápachom.
Naše podpazušie je skvelým miestom pre množenie týchto baktérií, keďže je tam dostatočne vlhko, vysoké pH a stály prísun živín z potných žliaz. Práve ich rozklad má za následok známy zápach, samotný pot je totiž tekutina bez odoru.
Zvýšená okolitá teplota, fyzická aktivita, či psychický stres - to všetko môže mať za následok nadmerné potenie. Najčastejšie sa potíme v podpazuší, na čele, chodidlách, dlaniach, či chrbte.


Dezodorant X Antiperspirant

Aktívne zložky dezodorantov ničia vysoké percento baktérií, ktoré sú zodpovedné za vznik zápachu. Drvivá väčšina týchto produktov je taktiež parfumovaná. Dezodoranty teda plnia “iba” úlohu prekrytia nelichotivej vône.

Antiperspiranty pôsobia odlišne. Vďaka svojmu zloženiu (väčšinou hliníkové soli) zužujú hornú časť vyústenia potných žliaz, čím redukujú samotný proces potenia a navyše zabíjajú a zabraňujú ďalšiemu množeniu baktérií, keďže týmto prichádzajú o prísun živín.

Spomínané hliníkové soli, napr. ACH, sa používajú už vyše 100 rokov a sú zdravotne úplne nezávadné. Používanie antiperspirantov v oblasti podpazušia nijak negatívne nevplýva na celkovú termoregulačnú schopnosť nášho tela, keďže táto plocha je relatívne malá.

Dezodoranty aj antiperspiranty majú rôzne výrobné formy. Najčastejšie sa stretávame so sprejom, či tzv. “guličkou”. Sprejové prípravky, najmä antiperspiranty sa odporúčajú pred použitím poriadne pretrepať, aby sa účinné látky rovnomerne rozptýlili. Nerovnomerná koncentrácia môže viesť k škvrnám na oblečení, alebo zníženému účinku.
Väčšina výrobkov na trhu sľubuje ochranu pred potením na 24-72 hodín.

Prípravky by sme nemali používať tesne po oholení, či poškodení pokožky v danom mieste. Ak máte pocit, že vaša pokožka reaguje citlivo, poraďte sa s dermatógom.


Vedeli ste… ?

  1. Môžete si vybudovať “imunitu
    Rôzne prípravky na trhu znamenajú rôzne špecifické zloženia. Používanie toho istého dezodorantu, či antiperspirantu príliš dlho môže viesť k vytvoreniu resistencie v danej oblasti a teda účinok bude viditeľne slabší, až žiadny. Odporúča sa teda striedať typy prípravku zhruba každých 6 mesiacov.

  2. Unisex
    Za cieľom lepšieho marketingu a teda vyšších predajov sú mnohé kozmetické výrobky rozdelené podľa určeného pohlavia. Ani dezodoranty a antiperspiranty nie sú výnimkov. Pravdou však je, že jediný rozdiel medzi nimi je ich vôňa. Zloženie aktívnych látok a účinok sú úplne rovnaké. Aj keď túto informáciu poznáme, s najväčšou pravdepodobnosťou si budeme aj naďalej voliť tie prípravky, ktoré majú na balení napísané naše pohlavie…

  3. Aplikujte pred spaním
    Všetci sme zvyknutí riešiť potenie ráno, prípadne pred prácou, športovaní, či rande. Málokto však vie, že najlepší čas pre použitie antiperspirantu, alebo dezodorantu je večer. Počas spánku telo neprodukuje toľko potu, ako keď je aktívne cez deň, vďaka čomu prípravok efektívnejšie pracuje. Keďže väčšina výrobcov sľubuje minimálne 24-hodinový účinok, aj keď aplikujete prípravok pred spaním, stále budete chránený počas ďalšieho dňa.

  4. Nečakaná náhrada
    Ak sa ocitnete v situácií, že ste minuli svoj dezodorant, či antiperspirant a potrebujete náhradu, pravdepodobne ju máte niekde po ruke. Dá sa totiž použiť dezinfekcia na ruky! Alkohol, ktorý obsahuje ničí baktérie v podpazuší a takisto rýchlo uschne, takže nezanechá škvrny na oblečení. Túto metódu však určite nevyužívajte často. Oblasť bude náchylná na suchosť, svrbenie a iné kožné problémy. Možno vás to raz zachráni od nepríjemného dňa!

  5. Alternatívne využitie
    Poznáte to - máte topánky, ktoré sú úplne nové, alebo príliš tesné. Po každom nosení vám podráždia prsty na nohách, či dokonca spravia otlak. Riešením je nasprejovať ich vo vnútri dezodorantom bez vône. Ten vytvorí akúsi bariéru medzi topánkou a chodidlom, vďaka čomu by tieto problémy mali zmiznúť, alebo minimálne byť prijateľnejšie.


Botulotoxín

Skvelou alternatívou v boji proti poteniu je aplikácia botulotoxínových injekcií. Tento toxín je známy “magickými” účinkami proti vráskam, no jeho využitie je omnoho širšie. Dokáže totiž minimalizovať tvorbu potu vďaka blokovaniu nervových signálov pre potné žľazy. Ošetrujeme podpazušie, dlane a chodidlá. Efekt je takmer okamžitý.
Vďaka správnemu aplikovaniu botoxu do oblastí s nadmerným potením (hyperhidróza) si môžeme dopriať komfort po dobu až 6 mesiacov!


Maria Brozmanova