9.5. 2024 je EURÓPSKYM DŇOM MELANÓMU

Európsky deň melanómu


Slnkom nabitých jarných dní pribúda, preto je dôležité pripomenúť si hrozbu, ktorá môže postihnúť každého z nás: melanóm. 

Pri príležitosti Európskeho dňa melanómu je vhodné povedať si, čo tento deň znamená, čo vlastne melanóm je a ako vám pravidelné kontroly môžu zachrániť život.


Európsky deň melanómu, ktorý si každoročne pripomíname v máji, slúži ako pripomienka dôležitosti zdravia kože a informovanosti o nej. Tento deň má za cieľ vzdelávať nás o tomto ochorení, jeho rizikových faktoroch, stratégiách prevencie a význame včasného odhalenia.


Melanóm - typ rakoviny kože, ktorý vzniká nekontrolovaným rastom buniek produkujúcich pigment nazývaných melanocyty. Na rozdiel od iných foriem rakoviny kože sa melanóm môže rýchlo šíriť do iných častí tela, ak sa nelieči.


Každý by mal byť ostražitý pri zmenách na koži, ako nové materské znamienka, zmeny existujúcich materských znamienok alebo nezvyčajné kožné výrastky. Okamžitou identifikáciou takýchto podozrivých útvarov a včasným odborným vyšetrením môžeme zabrániť progresii melanómu do pokročilých štádií.


Pre rozpoznanie podozrivých znamienok vám pomôže tzv. pravidlo ABCDE:

  • A – asymetria

  • B (border) – hranica; nepravidelné okraje so zárezmi

  • C (color) – farba, zmes farieb s rôznymi odtieňmi hnedej, až čiernej, červenofialovej, svetlofialovej až bezfarebnej

  • D (diameter) – priemer väčší ako 6mm

  • E (evolution) – vývoj, čiže akékoľvek zmeny na znamienku pozorované v istom časovom období

Príklady melanómu (problematických znamienok).


Melanóm je jednou z najrýchlejšie rastúcich typov rakoviny na svete. Za posledných pár desaťročí zaznamenal prudký nárast výskytu. V Európe sa každý rok diagnostikuje približne 100 000 nových prípadov melanómu.
Toto ochorenie sa napriek rozšírenému mýtu nevyskytuje výlučne u jedincov so svetlou farbou pleti; príznaky tak musia sledovať všetci.

Nadmerné vystavovanie slnečnému žiareniu, spáleniny, rodinná dedičnosť a oslabený imunitný systém patria medzi najčastejšie rizikové faktory spojené so vznikom melanómu.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sa melanóm môže vyskytnúť aj na častiach tela, ktoré nie sú zvyčajne vystavené priamemu slnku, ako sú dlane, chodidlá či nechty.

Aj keď melanóm predstavuje len malé percento prípadov rakoviny kože, má vyššiu percentuálnu úmrtnosť ako ostatné typy.


S blížiacim sa letom teda nezabúdajme na zdravie našej kože a pamätajme na jednoducho dodržateľné, avšak absolútne kľúčové zásady prevencie pred melanómom (a inými kožnými ochoreniami). Chráňme sa pred slnečným žiarením SPF faktorom a kontrolujme počet, vzhľad a zmeny naších znamienok.

V neposlednej rade sa dajte skontrolovať odborníkom!

Vyšetrenie „podozrivých“ znamienok špecialistom – dermatológom prebieha s použitím dermatoskopu. Je to akási „lupa“, ktorá umožňuje dermatológovi presnejšie vyhodnotiť znamienka. Vďaka nemu môže lekár pozorovať farebné, štrukturálne a cievne zmeny, ktoré sa môžu vyskytnúť v znamienku.
Objednajte sa na dermatologické vyšetrenie a spravte pre zdravie svojej kože a prevenciu melanómu, či iných ochorení maximum!

Dohodnite si u nás termín tu.

 
 




Maria Brozmanova